Chrismas Book Tag sau carti de care sa-ti aduci aminte de sarbatori

M-am laudat prin targ ca o sa parcurg un Chrismas Book tag si sii eram gata sa uit de el, ce sa-i fac daca incep o mie de lucruri si nu finalizez niciunul? Bun, dar pana la urma am trecut ieri pe straduta cu iluzii si am gasit si aceasta leapsa, traiasca cuvantul scris ca altfel uitat ramanea si pana nu ma loveste uitarea si nu mai stiu ce-am vrut sa scriu iata:

Chrismas Book Tag si cartile mele preferate:

1.Bradul – Verde tot timpul anului. O carte clasică nemuritoare, care ți-a rămas în suflet.

Mizerabilii, am citit-o si anul asta si atat de mult m-a miscat incat si acuma imi vine sa plang cand ma gandesc la ea, promit sa nu o mai las in ciorne o eternitate.

2. Steaua din vârful bradului. Un volum care încheie „la înălțime” o serie preferată.

Constat cu mirare ca nu imi vine in minte nicio serie. 😀

3. Ce carte ați asocia cu beteala – strălucitoare, atractivă, începând cu coperta și titlul?

Vraciul , alta carte care m-a purtat din inaltul cerului pana in viscerele pamantului. M-a uimit, m-a ravasit, m-a facut sa plang. Si ea tot in ciorne e.

4. Globurile. O carte îndrăgită cu tema Crăciunului

Colinda de Craciun, am citit-o de 6 ori pana acum.

5. Instalația de lumini. O carte care te-a făcut să zâmbești.

M-am hotarat sa devin prost, am ras amar ce e drept, dar am ras pentru ca era o carte lucida si ancorata in realitate.

6.Cadourile de sub brad. O carte surprinzătoare, cu răsturnări de situație neașteptate.

Numele meu a fost Iuda, o carte care nu credeam ca imi va placea si totusi a ajuns sa imi fie draga.

7.Bomboane de pom. O serie care dă dependență.

Serii am zis ca nu gust, dar mi-au placut majoritatea cartilor lui Jane Austen

8. Felia de cozonac. O carte pe care ai citit-o pe nerăsuflate.

Un barbat pe nume Ove, carte pe care vi-o recomand din suflet. Si ar mai fi una, Oscar si Tanti Roz, v-am lasat recenziile in link, dar va previn, sunt dureroase amandoua, dureroase si adevarate, din pacate

9. Vinul fiert. O carte „fierbinte”

Lolita, multi o considera o carte proasta, insa pe mine m-a fascinat mintea pedofilului

10. Colinde. O carte care te-a răscolit.

Altfel si totusi… Alice, am scris despre ea puteti citi, eu sunt o fiinta ce simte cartile si le remarca pe cele care o fac sa planga. Cititi cartea, o sa plangeti si voi.

11. Zăpada. O poveste petrecută într-un decor hibernal.

Copila de zapada, daca ar fi fost mai bine scrisa si ar fi avut si o actiune pe masura ar fi fost cu siguranta o carte impresionanta.

12. Moș Crăciun. O carte care te-a impresionat în copilărie.

Sunt doua: Singur pe lume si Lassie se intoarce acasa, sunt in biblioteca, undeva la loc de mare cinste.

Cam asta am avut sa va spun in al meu Chrismas book Tag pentru 2018. inchei dandu-l oricui si sperand ca la anul sa am alte titluri, printre clasice, de scris.

chrismas book tag

Sursa foto

6 thoughts on “Chrismas Book Tag sau carti de care sa-ti aduci aminte de sarbatori”